top of page
חיפוש

טיול צילום סתווי בדולומיטים (צפון איטליה): חוויה ייחודית בנוף מרהיב - מאת הצלם גלעד טופזהקדמה


כאשר התחלתי לתכנן את הטיול והצילומים בדולומיטיים נחשפתי למראה המרשים, הדרמטי והייחודי של ההרים באזור.


מכיוון שהיה מדובר על טיול משפחתי ולא טיול צילום הייתי חייב לשלב פעילויות משפחתיות לצד הצילומים וידעתי שאני לא יכול להתעכב זמן רב במקום אחד.


מהר מאוד הבנתי שזה מצריך תכנון רציני אם אני רוצה להספיק את כל הצילומים בזמן הקצר שתכננתי לאזור. כתוצאה מכך, התחלתי לתכנן בדקדקנות את תזמון ההגעה לאתרים שאותם רציתי לצלם.


במאמר זה, אקח אותכם איתי למסע בכל המקומות המדהימים שבהם ביקרתי וצילמתי ואשתף קצת מהשיקולים והתובנות שהיו לי לאורך הדרך.איך מתחילים לתכנן?


את האתרים הנחשקים ביותר השארתי לזריחה ולשקיעה. בהתאם לכך, גם התכנון של הלינה היה כך שבזריחה לא אצטרך לנסוע רחוק ולכן לנו בשני מלונות, הממוקמים באזורים שונים בדולומיטיים.


כחלק מההכנה לצילומים בטיול גם בדקתי את כיוון הזריחה והשקיעה בכל אתר, על מנת להחליט מתי להגיע לכל לוקיישן, כך שאוכל להגיע לתוצאה מיטבית.


Dolomites photo tour

הדולומיטים בשלכת האירופאית

צילום גלעד טופז


אחת ההחלטות המוצלחות היתה לטייל בדולומיטים בסוכות מכיוון שבתקופה זו אין כמעט תיירים באזור, מה שאומר כבישים פנויים ואתרי תיירות כמעט ריקים. מזג האוויר היה מצוין (למרות תחזית לגשם כמעט לכל השהות שלנו, בפועל היה רק יום אחד שירד מעט מאוד גשם), וצבעי השלכת כבר ניכרים בכל מקום – מצהוב, דרך כתום ועד עצים אדומים לגמרי.


הר סשדה (Seceda)


פסגת הר סשדה הינה מהמפורסמות בדולומיטיים והגישה הנוחה לראש ההר הופכת אותו לאחת האטרקציות הפופולריות ויעד לצילומים רבים. העליה להר מתבצעת ברכבל כפול ולאחר מכן עלייה תלולה של 10 דקות ברגל עד לראש ההר (כ-2500 מטר גובה). מגובה זה נחשף נוף מרהיב וייחודי של צלע ההר ותצפית פנורמית מלאה של הרי הדולומיטים. לאתר זה היה מבחינתי בלתי אפשרי להגיע בזריחה או בשקיעה, עקב זמני הפעילות של הרכבל (למרות שיש גם אופציה לישון על ההר עצמו, אבל זה לא היה רלוונטי מבחינתנו). מצד שני, עקב העננים שמקיפים את ההר כמעט בכל שעות היום, ניתן להפיק צילומים נהדרים במקום זה בכל שעה.Dolomites photo tour

הנוף המרשים מהר Seceda המרשים במראה מעונן טיפוסי

צילום: גלעד טופז


 
 


העיירה סנטה מדלנה (Santa Maddalena)


עוד אתר מפורסם בדולומטיים וחובה לכל צלם. הנוף בכל האזור מאוד מרשים, עקב שרשרת פסגות הרי Odle הדרמטיים הנמצאים ברקע של כל תמונה. אלו בעצם אותן פסגות שרואים מהר סשדה. אני תכננתי מראש להגיע לשם לקראת השקיעה, בידיעה שנקודת הצילום האידיאלית לצילום הכפר והכנסייה, עם פסגות ההרים ברקע, נמצאת במרחק של כשעה הליכה, די מתישה, במעלה ההר. ההליכה עצמה מתבצעת על הכביש (חסום לכניסת רכב לכל מי שאינו תושב המקום), כך שהיא מתבצעת בנוחות, ובסופה מגיעים לתצפית נהדרת על הכפר. היה לי קצת לא נעים מהמשפחה בגלל הטיפוס הלא קל, אבל כולם הסכימו שהנוף היה שווה את זה.


צילמתי שם גם עם מצלמה וגם עם רחפן ובסוף העדפתי את התמונות מהרחפן, אשר נתנו לי זווית קצת יותר טובה וגם אפשרו לי לצלם מקרוב (לא היתה ברשותי עדשת טלה עבור המצלמה).Dolomites photo tour

סנטה מדלנה השלווה על רקע המצוקים הדרמטיים של הדולומיטים

צילום: גלעד טופס


 
 

מעבר ההרים ג'יאו (Passo Giau)


מעבר הרים מהפחות מוכרים באזור, אבל ראיתי משם תמונות נהדרות ולכן החלטתי לעצור שם.

מראש תכננתי שנגיע לשם לקראת השקיעה, כאשר כל היום עבר עלינו במעבר ממעבר הרים אחד לשני. כשהגענו לשם מיד התחלתי לצלם, אבל מהר מאוד כיסו עננים את כל ההר והשטח שבו היינו, כך שלא יכולתי להמשיך לצלם מהקרקע. לעומת זאת, ברגע שהרמתי את הרחפן, נגלה לעיני מראה מרהיב של ההר כשהוא מבצבץ מתוך העננים.Dolomites photo tour

פריים שאפשר היה לקבל רק עם רחפן - מעבר ההרים גי'או

צילום: גלעד טופז


אגם בראייס המופלא (Lago di Braies)


אין ספק שזהו האגם המוכר ביותר בדולומיטים ואחת האטרקציות המובילות ויעד חובה בכל טיול צילום בדולומיטים. בהתאם לכך, תכננתי לינה יחסית קרובה לשם, על מנת שאוכל להגיע בנוחות לפני הזריחה. ידעתי שהאגם פופולרי בקרב צלמים, אבל עדיין הופתעתי לגלות כמות גדולה שלהם באגם בשעה מוקדמת (כחצי שעה לפני הזריחה) ובתקופה שכמעט ואין תיירים באזור.


כמובן שהם כבר התמקמו במיקומים אסטרטגיים על צלע ההר ולאורך שפת האגם, אבל היתרון בצילום עם רחפן שאין צורך להתמקם במיקום מסויים וניתן לצלם מכל זווית שתחפוץ בכך. המטרה היתה לקבל תמונה של האגם עם ההר כאשר ישנה תאורת בוקר על ההר, אבל ענן ש"התיישב" על ההר מנע זאת. מצד שני, זה נתן סוג של מסגרת לתמונה. יתרון נוסף לצילום בבוקר הינו העדרה של רוח, כך שמי האגם היו שקטים ואפשרו צילום של השתקפות נהדרת של ההר במי האגם.


בהמשך היום גם הגעתי לאגם עם כל המשפחה וניצלנו את מזג האוויר הנוח (ואת מיעוט המבקרים) בשביל לשכור סירת משוטים מעץ ולשוט ברוגע ברחבי האגם.Dolomites photo tour

גם ביום מעונן אפשר לקבל השתקפות מופלאה באגם בראייס

צילום: גלעד טופז


 
 


פארק טרה צ'ימה (Tre Cime)


פארק שלושת הפסגות הינו הפארק הפופולרי ביותר בדולומטים, בעיקר בגלל שלושת הפסגות של לברדו המופיעות כמעט בכל פרסום של הדולומיטים. אני בחרתי להתחיל את הטיול שם באזור קצת שונה, פחות מוכר, אבל לדעתי יותר יפה – התצפית על קבוצת הרי קאדיני (Cadini di Misurina Viewpoint).


המסלול מתחיל מאותה נקודה כמו המסלול לשלושת הפסגות, אך מוביל לעלייה תלולה והליכה ארוכה על סף תהום. השביל עצמו די רחב ומרגיש בטוח, אבל עצם זה שלאורך חלק גדול מהדרך ישנה תהום פעורה בצד שמאל שלך לא מאפשרת ממש הליכה נינוחה (מצד שני, הבת שלי הלכה מאוחרי ופטפטה כל הדרך ללא דאגה כלל).


בסוף המסלול מגיעים לשביל צר, עם תהום משני צידיו, המוביל לראש הגבעה שבראשה התצפית. לאורך כל הדרך נשקף נוף מרהיב ובנקודת הסיום מקבלים נוף פנורמי עוצר נשימה של פסגות ההרים. עבור רוב הצלמים, נקודת הצילום המועדפת הינה קצת לפני סוף המסלול, במקום שממנו ניתן לתפוס את הגבעה ואת פסגות ההרים. בהינתן שאני הייתי עם רחפן, פשוט הטסתי מראש הגבעה ויכולתי לתפוס תמונה זהה וזוויות נוספות.


Dolomites photo tour

נקודת מבט קצת שונה על שלושת הפסגות המפורסמות של הדולומיטים

צילום: גלעד טופז


לאחר חזרה לנקודת ההתחלה ומנוחה קלה, המשכנו למסלול הפופולרי של שלושת הפסגות. משום מה, כשאני בדקתי על המסלול, לא ראיתי שרשום שהמסלול קשה, אבל לאחר כ 45 דקות הליכה הגענו לעלייה תלולה. עקב כך שהיינו כבר עייפים מהמסלול הקודם והתקרבנו לשעת השקיעה, החלטתי שרק אני ממשיך וכל השאר יחזרו לרכב. בקושי רב הצלחתי להגיע לנקודה הראשונה שממנה נשקפים שלושת הפסגות ומשם כבר הרחפן עשה את שאר העבודה.Dolomites photo tour

שלושת הפסגות לעת שקיעה

צילום: גלעד טופז


לסיכום


הטיול בדולומיטים נוח מאוד והאטרקציות פרושות על אזור קטן יחסית, כך שלא נדרש יותר מארבעה ימים על מנת להגיע לכולן. הנופים פראיים ודרמטיים ופשוט נשארנו פעורי פה כמעט בכל מקום שהגענו אליו. הכבישים נהדרים ובתקופה שבה היינו גם היו פנויים לגמרי, אך נדרשת קצת סבלנות בנסיעות בכבישים המפותלים שעולים ויורדים מפסגות ההרים. החסרון היחידי שמצאתי בטיול באוקטובר הינו שלא נהנים מהפריחה הנהדרת שיש באזור בקיץ. בטוח שאחזור לשם שוב (רוב הסיכויים בחורף, לצילומים בשלג).


קצת עליי


שמי גלעד טופז, מנתח מערכות ומפתח, מצלם מזה 7 שנים, בעיקר עם רחפן מקצועי. לעולם הצילום נחשפתי רק לאחר שרכשתי את הרחפן הראשון שלי ומהר מאוד נשאבתי לתחום המרתק הזה, כולל למידה מעמיקה של עקרונות הצילום והעריכה. אני מצלם לעיתים קרובות ברחבי הארץ ואוהב במיוחד לצלם שילוב של מבנים מיוחדים עם טבע.תודה שקראתם ומוזמנים ליהנות מתמונות נוספות שצילמתי מהאזור...Dolomites photo tourDolomites photo tour


Dolomites photo tour


Dolomites photo tour
 
 

 
 

1 Comment


תמונות יפיפיות, ותודה על השיתוף

Like
bottom of page