top of page
חיפוש

לייטרום - עריכה דיגיטלית יעילה - קיצורי מקלדת שימושיים וטיפים נוספים

עודכן: 28 בנוב׳ 2023
 
 


הקדמה - החיים קצרים מדי


"וואו, לקח לי שלושה ימים לערוך את הסשן מחוף פלמחים. לא יאמן - הרי הייתי שם רק כמה שעות בזמן השקיעה!!"

אם רק הייתי יודע שיש קיצור לסימון התמונות בדגל, במקום ללכת כל פעם לתפריט הראשי, הייתי חוסך שעות!

אם רק היה לי שקל על כל פעם ששמעתי משפט דומה מאחד התלמידים שלי...


תארו לכם מקרה קלאסי. חזרתם מטיול, סשן או אירוע, הורדתם את התמונות מהמצלמה למחשב וכל מה שאתם רוצים לעשות בשלב הזה זה לערוך את התמונות ולראות אותן בתצורתן הסופית. מה שאתם לא רוצים לעשות זה להשקיע שעות על גבי שעות בעבודת הסינון והעריכה, תהליך שעלול לתסכל ואף להוציא את החשק מהעשייה.


אני משער שרוב קוראי הבלוג שלנו עובדים עם תוכנת לייטרום, תוכנת הדגל של חברת Adobe לעריכה וסידור התמונות לצלמים - מעין אחותה הקטנה של Photoshop. לייטרום מגיעה עם סט של קיצורי דרך שימושיים ונוחים שמשפרים את ה-Workflow ומקצרים משמעותית את זמן העבודה.


למשל, במקום לחפש את הכפתור של Auto Tone בפאנל הבסיס, ניתן ללחוץ Ctrl + U על המקלדת. פשוט לא? חסך לכם 2-3 שניות? תוסיפו לזה עוד קיצור אחד או שניים, תכפילו את זה במאות תמונות מכל טיול או סשן ותקבלו חיסכון של כמה שעות עבודה לפחות.


מיותר לציין את היתרונות העצומים של השימוש בקיצורים (אז למה אני מציין? זה הביטוי, מה נעשה?).


 

זהו בדיוק נושא המאמר הזה - כל הקיצורים השימושיים שיש בתוכנת לייטרום.

כי החיים קצרים מדי מכדי שלא נשתמש בהם!

 


 
 

החמישיה הפותחת - הקיצורים האהובים עליי וטיפים כלליים


לכל מי שרוצה להתחיל ממש ממש מהר ולא להמשיך לקרוא וללמוד על יתר הקיצורים (המ המ... מומלץ מאד, לא סתם השקעתי במאמר)...


 

אלו הם הקיצורים שאני מוצא הכי שימושיים עבורי

 אלו מכם שרוצים ללמוד את כל יתר הקיצורים השימושיים, פשוט תמשיכו לקרוא.


טיפ 1 - איפוס סרגלים בלייטרום - דאבל קליק


דאבל קליק על סרגל כלשהו בלייטרום יאפס אותו לערכו הבסיסי (ה-Default). למשל, שיניתם את הסליידר של Exposure ל- +0.67 והתמונה מעט בהירה מדי? במקום לנסות לקלוע ל-0 עם העכבר, דאבל קליק על המילה Exposure יעשה עבורכם את העבודה.


כדי לאפס את כל הסרגלים במשפחה מסוימת - דאבל קליק על השם של המשפחה. למשל, שיחקתם עם הסטורציה של כל הצבעים בפאנל ה-HSL? דאבל קליק על המילה Saturation יאפס את כל הסליידרים.טיפ 2 - ויזואליזציה של אפקט מסוים - לחיצה על Alt


ניתן להמחיש ויזואלית כמעט כל סרגל בלייטרום על ידי לחיצה על Alt במקלדת בשילוב של גרירה של אותו הסליידר.


למשל, לחיצה על Alt וגרירת הסליידר של Whites בפאנל ה-Basic יראה בשחור את כל הפיקסלים שאינם "שרופים" ובלבן את הפיקסלים השרופים. בצורה דומה, לחיצה על Alt וגרירת הסרגל Masking בפאנל Detail תציג בלבן את האזורים עליהם מופעל חידוד התמונה ובשחור את אלו שהחידוד אינו פעיל בהן.טיפ 3 - עבודה עם Solo Modeכשנעבוד במודול Develop קרוב לוודאי שנתרכז בתפריט אחד בלבד בכל רגע נתון. לכן, במקום לגלול המון מעלה מטה כדי להגיע לתפריט הרצוי - עדיף שרק אותו התפריט יהיה פתוח לעינינו. זה בדיוק מוד העבודה Solo Mode.


מרחפים מעל התפריטים השונים, לוחצים על הכפתור הימני בעכבר ובוחרים Solo Mode. ככה פשוט.


ניתן לבחור באפשרות הזו פעם אחת בלבד ולהשאר עם ההגדרה לעד.
טיפ 4 - ההמלצות הן אישיות


במאמר ריכזתי את כל הקיצורים בהם אני אישית משתמש. ישנם עוד קיצורים רבים בתוכנת לייטרום, רובם מתיחסים לתפריטים בהם איני נוהג להשתמש. לפיכך, גם אם הקיצור קיים, הוא אינו חוסך זמן ולא יעיל מבחינתי.


כמו תמיד, אני מעודד אתכם להמשיך לחקור ולחפש קיצורים שימושיים נוספים (גוגל למשל?) ולהשתמש בהם לצרכים שלכם. מוזמנים לשתף אותי במציאות שלכם - אשמח ללמוד תמיד דברים חדשים.טיפ 5 - "הקיצורים לא עובדים אצלי"


אחת הבעיות הנפוצות בקרב הצלמים בארץ - המקלדת במצב עברית (או כל שפה אחרת שאינה אנגלית).


העבירו את המקלדת שלכם למצב אנגלית והכל יתקתק.טיפ 6 - ההבדל בין חלונות לתפוחים


כל הקיצורים כאן מותאמים למקלדת Windows טיפוסית (חובבי המאקים למיניהם - נא לא לסקול אותי באבנים). כל מי שיש לו מחשב עם מערכת אחרת, יתכן וחלק מהקיצורים יראו אחרת.


ההבדל המרכזי בין מערכת ווינדוז למאק היא ש-Ctrl הופך להיות Cmd ו-Alt הופך להיות Opt.


אם משהו לא עובד כראוי, אנא בידקו בגוגל כיצד הקישור הספציפי צריך לעבוד עם מערכת ההפעלה שלכם.טיפ 7 - קשה באימונים, קל במלחמה


אם רק התחלתם לעבוד עם קיצורים - שאפו! אם כבר עבדתם ועדיין המאמר הזה חידש לכם - נהדר! מה שבטוח, שבהתחלה עבודה עם הקיצורים עלולה להיות מעט מעיקה, כי לא תמיד זוכרים מה כל קיצור עושה.


אל תוותרו ותחזרו לעשות את הפעולות The Old Way. תנסו להזכר או תחזרו למאמר הזה ותתרעננו לגבי הקיצור הרלוונטי. עם הזמן, ההתמדה תשתלם לכם והקיצורים יהפכו להיות אינטואיטיביים ויחסכו המון זמן ועצבים.הקיצורים השימושיים בלייטרוםזהו, הגענו לעיקר של המאמר. תהנו ו... תקצרו!ניווט בתוכנה


איך להגיע ממקום למקום בלחיצת כפתור אחת.

הסתרת פאנלים ותפריטים


ניתן להסתיר חלק או את כל התפריטים והפאנלים על מנת לפקס את העין על התמונה עליה אנחנו עובדים. מבין כל אלו, לרוב אני משתמש בקיצור Shift + Tab כדי להסתיר את כל התפריטים ולהתמקד בתמונה עצמה.


סימון התמונות


אחד השימושים הכי קלאסיים לקיצורים - סימון בלחיצת כפתור (במקום לבזבז זמן בחיפוש בתפריט הראשי וכדומה).


תהליך סימון התמונות האישי שלי כולל שני שלבים:

(1) סימון התמונות "עוברות מסך" בעזרת הדגל (P).

(2) מבין כל התמונות המדוגלות - בחירת התמונות הטובות ביותר (כן כן, אלו שמפילות לסתות) בעזרת דירוג של חמישה כוכבים (לחיצה על 5).


יש לכם שיטות סימון אחרות? אשמח לשמוע עליהן :)

 
 


פתיחת תפריטים במודול Develop


גם כאן, במקום לחפש את הכפתור של תפריט כלשהו עם העכבר, לחיצת כפתור אחת והתפריט הרלוונטי מוכן לעבודה! תפריט החיתוך (R) ופתיחת הפילטרים (M למדורג ו- Shift + M לפילטר הרדיאלי) מאד שימושיים עבורי. גם שימוש ב(W) המאפשר עבודה יעילה על האיזון הלבן מאד פופולרי.


ישנן עוד אופציות לקיצורים בתוך כל תפריט כשזה, על כך בהמשך המאמר.קיצורים לעריכה יעילה במודול Develop


מספר קיצורים המשפרים משמעותית את תהליך העבודה, כמו למשל Ctrl + U שמייצר עריכה אוטומטית לבהירות והטונים או Ctrl + Shift + U המבצע חישוב לאיזון לבן אוטומטי.


קיצורים הפעילים בתפריט כלי החיתוך (Crop Tool)


חלק מהתפריטים נפתחים עם אופציות נוספות לקיצורים שימושיים, במקרה הזה - כלי החיתוך.


קיצורים הפעילים בתפריט כלי הסרת אובייקטים (Spot Removal Tool)


זהו המקום לעבוד על הסרת ההפרעות והלכלוכים בתמונה. הכלי הזה בלייטרום בסיסי ומאפשר הסרה של אובייקטים קטנים ומבודדים ע"י העתקת פיקסלים ממקום אחר בתמונה בעל מאפיינים דומים.


טיפ לצלמי הנופים שביניכם - מומלץ לשים לב לאופציה של הסרת לכלוכי חיישן - Visualize Spots ממש מתחת לתמונה. הלכלוכים מופיעים בד"כ על רקע שמיים או עניים כשמצלמים בצמצם סגור יחסית. הכלי מציג את הלכלוכים בצורה נוחה לטיפול והסרה.

קיצורים הפעילים בתפריט כלי המברשת (Adjustment Brush Tool)

לטעמי, מאד נוח לשנות את גודל המברשת בעזרת ] או [ או להציג את האזור ה"צבוע" בעזרת O.קיצורים הפעילים בתפריטי הפילטרים (Filter Tools)

שימו לב לאופציה היחסית חדשה בגרסאות לייטרום האחרונות - ניתן להוסיף אזורים נוספים בתמונה שיושפעו מפעולת הפילטר בעזרת כלי המברשת.


ייצוא ומחיקה


עקרונית, את פעולות הייצוא והמחיקה נעשה פחות מאשר פעולות עריכה השונות. עם זאת, הקיצורים האלה עדיין חוסכים כמה שניות מהחיים ועוזרים לעבוד בצורה יעילה יותר.

 
 בחירת התמונות


אל תתבלבלו בין הקיצורים לסימון התמונות. כאן מדובר בבחירת התמונות מתוך רצועת התמונות איתן נרצה לעשות פעולה כלשהי - למשל לייצא את כולם או לסנכרן בין ההגדרות.


הקיצורים כאן דומים מאד לקיצורים המקבילים ב-Windows.


קיצורי תצוגה


קיצורים שימושיים מאד העוזרים להתמקד בתמונה או להשוות אותה לעריכה המקורית או תמונת ייחוס אחרת.


העתקת הגדרות וסנכרון


העתקת ההגדרות מתמונה לתמונה היא פעולה שנעשה פעמים רבות במהלך העבודה בלייטרום והקיצורים האלה הופכים לשימושיים למדי.
לסיכום

איזה כיף שהגעתם עד הלום!


הקיצורים בלייטרום הם אחד מאבני היסוד של עבודה יעילה ומהירה וחשיבותם אינה מותלת בספק. מקווה שנהניתם מהטיפים שבמאמר הזה ושתתחילו ליישם אותם ממש בקרוב.


אשמח לשמוע את דעתכם - איזה קיצורים אהבתם במיוחד? האם המאמר עזר לכם? האם שיפרתם את תהליכי העבודה שלכם?


אם תשכחו קיצור מסוים - המאמר יהיה זמין עבורכם תמיד! אם תרצו להרשם לקורס לייטרום אונליין שאני מעביר ישירות למחשב ביתכם - אין זו אגדה!


מאחל לכם שבוע נהדר!


שלכם, ויקטור.


😘

 


3 Comments


ואווווו

תודה רבה

Like

גלעד, שמח שנהנית ואהבת את המאמר. תודה שכתבת!

Like

מאמר מסודר נקי ברור שעושה הרבה שכל. תודה

Like
bottom of page