top of page
חיפוש

צילום מול השמש - טיפ ליצירת תצורת כוכב סביב מקור האור

עודכן: 28 בנוב׳


הפעם - טיפ קצר ולעניין ( מתאים להפסקת קפה קצרה, לא?)צמצם סגור ומיקום מקור האור בתוך הפריים ייצרו עבורנו תצורות כוכב מעניינות סביב מקור האור

 


 

מאז ומעולם אמרו לנו "לא לצלם מול השמש!". אז אמרו!

 


אפשר ואף מומלץ לצלם מול השמש! במיוחד במצבים בהם ניתן לקבל תמונות נפלאות ביותר (ובינינו, מי לא רוצה להראות להם מה זה, לכל אלו שאומרים שלא לצלם דברים כאלה ואחרים?). שקיעות עם עננים עשירים ומעניינים, זריחות (גם כן עם עננים), סילואטים ודמויות ועוד.


תצורת כוכב סביב מקור האור היא עוד אפשרות נהדרת לצילום מול השמש שתמיד תרשים את הצופים ביצירה שלכם אז למה לא לנסות אותה?מיקום מקור האור ממש צמוד לגבול בולט בנוף תעזור ביצירת תצורת כוכב מרשימה. מטאורה, צפון יוון.

 מבט לשמיים מתוך וואדי חודיירה בירדן

 הטיפ לקבלת הכוכב


הטיפ בקצרה - הכניסו את מקור האור לפריים (שמש בזריחה או שקיעה, פנס רחוב...) וסגרו את הצמצם! ככה פשוט.גם פנסי רחוב בצילום לילה יכולים לייצר תצורות כוכב

 

 
 


תיאוריה על קצה המזלג


מי שמייצר עבורנו את תצורת הכוכב הוא הצמצם שבתוך העדשה. בתיאוריה הצמצם הוא עיגול מושלם המעביר את האור מהמציאות לעבר החיישן. בפועל, הצמצם מורכב ממספר להבים עקמומיים (בין 5 ל-9 ברוב העדשות של היום) שמייצרים פתח בעל צורה גיאומטרית שמזכירה יותר מצולע מאשר עיגול (למשל, משושה, במקרה של צמצם המורכב משישה להבים).


הצורה הזו גורמת לשינויים מקומיים קלים במסלול של האור לעבר המצלמה והם אלו שמייצרים את תצורת הכוכב. הכוכב יהיה מושפע מכמות הלהבים בצמצם, רמת הגימור והעקמומיות שלהם וכמובן הצמצם עצמו. ככל שהוא יהיה סגור יותר, כך ההשפעה של צורת המצולע תהיה חזקה יותר.אז מה להגדיר ואיך לצלם?


מומלץ לסגור את הצמצם לפחות ל-F/13 ולעיתים אף יותר (F/16 או F/18) אם ברצונכם לקבל תצורה מרשימה יותר של קרני האור. בנוסף, ניתן "להגביר" את האפקט ע"י מיקום מקור האור בפריים כך שאלומת האור תעבור דרך פתח צר יחסית או בצמוד לדופן האובייקט המרכזי. למשל, בין עלים של עץ או ממש צמוד לקיר או מבנה.


עוד מספר דגשים


החשיפה הכללית צריכה להיות נכונה כך שתצטרכו להוריד את מהירות התריס מעט ו/או להעלות את ה-ISO כדי לכפר על חסימת האור ע"י הצמצם הסגור.


כדי לוודא שהחשיפה טובה - התבוננו בהיסטוגרמה ותוודאו כי אין יותר מדי פיקסלים שרופים בפריים (היסטוגרמה נוגעת בצידה הימני). יתכן ומקור האור עצמו (השמש או פנס) יהיה מעט שרוף ממש במרכזו אך זה ממש בסדר בפריים שכזה, שכן בלאו הכי אין בהם פרטים מעניינים.

בצידה השני של ההיסטוגרמה כדאי לוודא כי יש מספיק פרטים גם באזורים החשוכים של הפריים, אותם תוכלו להבהיר בעריכה.


חשוב שלא לסגור את הצמצם לאזור הכי סגור (F/22 ברוב העדשות). צמצם זה פוגע בפוקוס הכללי והאיכות שלהתמונה.


זריחה בכיכר המרכזית של קראקוב

 

זהו, קצר להיום.


אשמח לשמוע את דעתכם על הטיפ, שאלות ובקשות נוספות. אודה לכם מקרב לב אם תשתפו את המיני מאמר הזה עם חברים צלמים.


מוזמנים להעלות כמה מהיצירות שלכם עם תצורות של כוכבים בקבוצת הפייסבוק שלנו.


שיהיה המשך שבוע נפלא!

ויקטור.
 

קישורים רלוונטיים:

פוטו טיפס - קבוצת הפייסבוק שלנו | עמוד האינסטגרם של קהילת פוטוטיפס | כל הסדנאות שלנו | בלוג הצילום שלנו | האתר הרשמי של ויקטור זיסלין


תגיות:

#חמישה_מאמרים_על_משולש_החשיפה #צילום_יצירתי


1,221 צפיותתגובה 1
bottom of page